Jak napisać książkę?

Jak napisać książkę? Wydanie własnej powieści jest marzeniem wielu osób, a marzenia służą do tego, żeby przekształcać je w cele i spełniać. Jednak zanim tekst stanie na półkach w księgarniach oraz w domach naszych czytelników, musimy przejść bardzo długą drogę, obejmującą zarówno szlifowanie warsztatu, planowanie fabuły, jak i samo napisanie powieści. Szczerze mówiąc, gdybyśmy mieli ująć w słowa i wyjaśnić wszystkie aspekty związane z pisaniem książki, wyszłaby z tego… osobna książka, nomen omen. Dlatego dziś zajmiemy się najważniejszymi kwestiami, również tymi najbardziej podstawowymi. Podpowiemy, jak zacząć oraz jak napisać książkę i jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o przeniesienie jej później na papier. Zapraszamy do lektury.

Jak napisać książkę? Poradnik dla debiutujących autorów
Jak napisać książkę? Poradnik dla debiutujących autorów

Jak napisać książkę? Wprowadzenie

Zacznijmy od tego, że pojęcie książki jest niezwykle szerokie. W naszej świadomości zwykle utożsamiamy je z powieścią, historią fabularną, jednak książka to także podręcznik do konkretnej dziedziny wiedzy, szeroki reportaż czy literatura naukowa i popularnonaukowa. My jednak postanowiliśmy nieco zawęzić tematykę do powieści właśnie. To oryginalna fabuła, z bohaterami i misternie budowanym światem przedstawionym, jest marzeniem wielu początkujących pisarzy, więc to ona w tym poradniku będzie zaprzątać nasze głowy.

Zobacz też: Sprzęt jeździecki dla kobiety

Jak zacząć pisanie książki?

Czy zauważyliście, że w życiu z reguły najtrudniejsze są początki? Nie inaczej jest w przypadku pisania. Wielu uznanych autorów wskazuje, że największym wyzwaniem podczas pisania powieści jest pierwsze zdanie. A przecież to właśnie ono ma największy wpływ na to, czy czytelnik z nami zostanie. Choć nie wierzymy w magiczną moc pierwszego zdania, przypisywaną mu często w różnego rodzaju poradnikach, musimy przyznać, że jeśli między autorem a czytelnikiem od pierwszej strony nie powstanie swego rodzaju chemia, istnieje spore ryzyko, że nasza książka zostanie odłożona na półkę bez czytania.

Zdradzimy Wam jednak sekret – początek książki ma to do siebie, że możemy go poprawić. 😉 Nie przywiązujcie więc do niego aż takiej wagi, jeśli nie będzie współgrał z całością, to po prostu później go poprawicie. Polecamy trzymać się zasady, że niedopracowana, ale napisana książka jest o wiele lepsza od perfekcyjnej, lecz wciąż nienapisanej.

Pierwsza i podstawowa odpowiedź na pytanie, jak napisać książkę, jest do bólu banalna: zacząć. Ale jak, skoro pusty, biały arkusz przed nami wzbudza grozę i psychologicznie blokuje przed podjęciem następnego kroku? Wielu autorów zmaga się z tym problemem. Jeśli i na Was pusta strona wywiera negatywny efekt, polecamy ją po prostu zapełnić! Znowu banał w rodzaju „jeśli chcesz zmienić swoje życie, musisz bardzo chcieć”? Zupełnie nie o to chodzi.

Sprawdź także: Olejek z płatków róż – jakie są właściwości i zastosowania kosmetyczne olejku różanego?

Nim przystąpimy do pisania, możemy w arkuszu roboczym umieścić na przykład swoje notatki o bohaterach, przekleić fragmenty artykułów, które przydadzą nam się do napisania konkretnej sceny, a nawet cytat z tekstu, który nam się podobał i w swojej książce chcielibyśmy osiągnąć podobny styl. Cokolwiek, byle kartka nie była pusta; później i tak to wykasujemy.

Jak skonstruować bohaterów książki?

Jednym z najważniejszych elementów naszej powieści są bohaterowie. Zadbajmy więc, by byli oni do bólu realni, z krwi i kości, gdyż nie ma nic gorszego, niż postaci papierowe, przypominające marionetki ze zbyt grubymi nićmi prowadzącymi do pisarza. To zupełnie nie o to chodzi, gdybyśmy mieli ograniczyć się do tworzenia podległych sobie, bezwolnych ludzików, wystarczyłaby nam gra „The Sims”. Musimy całą fabułę, wszystkich bohaterów skonstruować tak, by czytelnik czuł, że wszystko, co robią, wynika z ich doświadczeń i charakteru.

To bardzo trudna sztuka, jednak istnieje kilka sztuczek, które pomagają początkującym autorom. Jedną z naszych ulubionych jest wywiad z bohaterem. Zamknijmy oczy, wyobraźmy sobie, że siedzi przed nami i popija – no właśnie, co? Ulubioną kawę, herbatę, a może wodę z cytryną? Nawet takie drobnostki są ważne i wpływają na realizm postaci. W swojej wyobraźni przyjrzyjmy się, jak bohater gestykuluje, jakie ma maniery podczas mówienia, może ulubione powiedzonka?

Jak zacząć pisanie książki? Poradnik dla początkujących
Jak zacząć pisanie książki? Poradnik dla początkujących

A nade wszystko, nie zapominajmy o jego historii. Wysłuchajmy jej z uwagą, od wczesnego dzieciństwa, aż po zakończenie naszej opowieści. Nawet jeśli nie wszystko przeniesiemy później do książki, czytelnik wszak nie o wszystkim musi wiedzieć, pomoże nam to pokierować motywacją bohatera i jego myślami już podczas pisania. Nie zapominajmy też o postaciach drugo- i dalszoplanowych, ożywmy je również charakterystycznymi cechami, sposobem mówienia, tłem, które może mało widoczne, ale jednak robi wrażenie.

Jak zbudować fabułę książki?

Często wydaje się, że najważniejsze w odpowiedzi na pytanie, jak napisać książkę, jest zaplanowanie fabuły od A do Z. Oczywiście, są osoby, którym ten sposób pracy odpowiada. Nie każdy pisarz jednak potrzebuje szczegółowego planu, by wziąć się do roboty. Warto zapisać najważniejsze punkty zwrotne, a w całej reszcie zdać się na swoich bohaterów i na to, co opowiadają nam podczas wywiadu. W fabule opowieści łatwo się pogubić, dlatego warto zapisywać najważniejsze fakty lub przynajmniej przygotować sobie oś czasu.

We wszelkich magicznych poradnikach, jak napisać książkę, znajdziemy magiczne przepisy w rodzaju teorii trzech aktów. Niektórzy próbują nam wyznaczyć sztywne ramy, wskazać, ile powinno być punktów zwrotnych, ale jeśli nie chcemy, żeby nasza historia była do bólu schematyczna, nie dajmy się temu trendowi. Pisanie powieści nie jest nauką ścisłą, nie mamy tu zmiennych, które moglibyśmy podstawić do wzoru matematycznego. Naszym najważniejszym celem powinno być wywołanie emocji.

Zobacz też: Olejek konopny – właściwości i zastosowanie. Co zawiera olejek z konopi?

Jak napisać książkę? Emocje

Kluczem do prawidłowej odpowiedzi na pytanie – jak napisać książkę? – są emocje. Emocje autora podczas pisania, emocje bohaterów, emocje czytelnika. Dążymy do tego, żeby były spójne. Wywołanie ich w odbiorcy nie jest łatwe, nie każdy też odbiera treść tak samo, dlatego nie zrażajmy się pojedynczymi negatywnymi opiniami. Jeszcze się nie urodził autor, który dla każdej osoby na świecie byłby równie interesujący.

Jak oddać emocje we właśnie pisanej powieści? Niełatwo ująć to w kilku zdaniach, tego trzeba się po prostu nauczyć, przede wszystkim dużo czytając. Jednak istnieje kilka tricków, bardzo podstawowych, które warto wdrożyć jeszcze na początku swej drogi pisarskiej. Nadrzędna zasada brzmi: nie dawaj emocji na tacy, pokaż je. Zamiast pisać, że bohaterka była smutna, opisz, jak załamała ramiona, jak próbowała odgonić łzy, jak mówiła przez ściśnięte gardło czy zapatrzyła się w jeden punkt.

Kolejna zasada powiązana jest z poprzednią. Kiedy piszesz o emocjach bohatera, niech świat przedstawiony ma coś do powiedzenia. Może z nimi współgrać, ale równie ciekawym zabiegiem jest zestawienie go na zasadzie kontrastu. Kiedy więc bohater się martwi, warto opisać nadciągającą burzę, może nisko zawieszone chmury, a może wręcz przeciwnie – słoneczną sielskość, która tylko gra mu na nerwach? Dodatkowo, opisując świat przedstawiony, zwróćmy uwagę na rzeczy, które są ważne dla bohatera, a nie starajmy się przedstawić wszystkiego, jak leci. Patrzmy na otoczenie oczami naszej postaci i opisujmy otoczenie przez pryzmat akurat targających nią emocji.

Jak wydać własną książkę?
Jak wydać własną książkę? Usługi druku cyfrowego

Jak wydać książkę?

Skoro wiemy już mniej-więcej, jak napisać książkę, być może nawet mamy ją za sobą, pora na pokazanie jej szerszej publiczności i przelanie na papier lub przynajmniej w formę ebooka. By wyjść z szuflady i stanąć na półkach, możemy pójść jedną z dróg:

  • Usługi druku cyfrowego – odpowiednia drukarnia, za stosowną opłatą, wydrukuje naszą książkę niskim nakładem. Nie będziemy mieli numeru ISBN, nie staniemy w bibliotekach i księgarniach, ale jeśli zależy nam tylko na tym, żeby twórczością podzielić się z najbliższym gronem rodziny i przyjaciół, to w zupełności wystarczy. Dobra drukarnia cyfrowa drukuje książki już od jednego egzemplarza.
  • Self publishing – tutaj trzeba mieć sporo wiedzy, zadbać o redakcję, korektę, łamanie i skład, oprawę graficzną, jak również skorzystać z usług druku cyfrowego oraz złożyć wniosek o numer ISBN. To jednak nie koniec pracy, bo musimy zadbać też o dystrybucję i reklamę. Ponosimy sto procent kosztów i sto procent ryzyka, ale też sto procent zysków idzie do naszej kieszeni.
  • Vanity – kusząca propozycja dla początkujących pisarzy, jednak odradzamy pójście tą drogą. Ryzyko jest duże, ponieważ musimy zapłacić wydawcy za wydanie naszej książki, a jednocześnie, w razie dużego sukcesu, mamy dość małe zyski.
  • Wydawnictwo tradycyjne – najlepsza opcja dla początkujących autorów, którzy wiedzą, jak napisać książkę, ale niekoniecznie znają się na jej wydawaniu. Wydawnictwo płaci nam za prawa do książki, zajmuje się technicznymi aspektami jej wydania i częściowo także promocją.

Ile kosztuje wydanie książki? To dość szerokie zagadnienie, które zależy od drogi, jaką obierzemy. Polecamy sprawdzić poniższy vlog, by co nieco dowiedzieć się na ten temat.

Warto zajrzeć też na stronę https://haveabook.fr aby dowiedzieć się więcej.

Jak napisać książkę? Podsumowanie

Nie od razu Kraków zbudowano. Przed początkującym autorem, który zastanawia się, jak napisać książkę, jeszcze długa i wyboista droga. Kluczem do sukcesu jest świadomość własnej niewiedzy, poprawianie błędów, stała praca nad warsztatem. Jeśli spoczniemy na laurach i uznamy, że potrafimy pisać najlepiej na świecie, tylko inni ludzie nie potrafią się poznać na naszym talencie, do niczego nie dojdziemy. Warto więc nie tylko pisać, przelewać na papier kolejne pomysły, ale także czytać innych autorów. Nie chodzi o to, by kopiować ich jeden do jednego, ale przyjrzeć się, w jaki sposób wywołują emocje, jak budują napięcie i postaci, jak ubrać w słowa myśli, które tłuką się nam w głowach przed napisaniem książki.

Jesteśmy ogromnie ciekawi, nad czym aktualnie pracujecie. Piszecie dzieło swojego życia, dopiero planujecie to zrobić i zastanawiacie się, jak napisać książkę, czy może szukacie już wydawcy lub usług druku cyfrowego? Jakie tematy najbardziej przyciągają Was do pisania? Zdradźcie choć parę szczegółów – niecierpliwie czekamy na komentarze!