Sprzęt jeździecki dla kobiety

Sprzęt jeździecki dla kobiety ma za zadanie przede wszystkim zapewniać bezpieczną jazdę konną oraz zwiększyć jej komfort. Dlatego też zanim sięgniemy po którykolwiek element sprzętu jeździeckiego, dobrze będzie zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat. Jeśli właśnie jesteś w trakcie wybierania takiego sprzętu (całego wyposażenia lub też tylko poszczególnych jego części), to świetnie się składa. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć!

Oficerki lub sztyblety z czapsami jako ważny element sprzętu jeździeckiego dla kobiety

Odpowiednie obuwie do jazdy konnej to jeden z najważniejszych elementów sprzętu jeździeckiego dla kobiety. Buty takie mają chronić, a jednocześnie zapewniać pewne trzymanie nogi w strzemieniu. Sztyblety to buty sięgające za kostkę z wyraźnie zaznaczonym obcasem. Często stosuje się je razem z czapsami, czyli ochraniaczami na golenie. Z kolei oficerki to wysokie buty do kolan, które wykonane mogą być ze skóry naturalnej lub ekologicznej.

Sprzęt jeździecki dla kobiety
Sprzęt jeździecki dla kobiety

Sprzęt jeździecki dla kobiety a toczek (kask jeździecki)

Kask jeździecki zwykle można wypożyczyć w miejscu, w którym odbywa się nauka jazdy konnej i na początek może to być dobre rozwiązanie. Warto jednak zakupić swój własny toczek. To rozwiązanie nie tylko bardziej higieniczne, ale również bezpieczniejsze. W sklepie kupimy kask, który będzie idealnie dopasowany zarówno do kształtu, jak i wielkości naszej głowy, a co a tym idzie, będzie optymalnie chronił podczas ewentualnego upadku. Jak sprawdzić, czy kask jeździecki jest dobrze dopasowany? Przy odpiętych paskach powinien trzymać się nieruchomo głowy, a podczas jej ruchów nie może spadać na oczy.

Czy ochraniacz na plecy zawsze będzie niezbędnym elementem sprzętu jeździeckiego?

Ochraniacze na plecy nie są stosowane w jeździectwie na co dzień. Sprawdzają się jednak w przypadku skoków czy też jazdy po trudnych terenach. W czasie jazdy rekreacyjnej mogą jednak krępować ruchy i jest niewygodny.

Sprzęt jeździecki dla kobiety a bryczesy

Bryczesy, czyli spodnie do jazdy konnej, wykonane są z elastycznego i miłego w dotyku materiału, dlatego są bardzo wygodne, co zapewnia komfortową jazdę. Nogawki po wewnętrznej stronie nie mają szwów, dzięki czemu nie ma obaw o powstawanie obtarć od siodła. Co więcej, bryczesy zawierają dodatkową wstawkę, tak zwany lej, który zapewnia lepszą przyczepność podczas jazdy konnej. Mamy tu do wyboru lej kolanowy (jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w okolicy kolana, po wewnętrznej stronie nogawki) oraz lej pełny (obejmujący wewnętrzną część nogawki od łydek po pośladki).

Rękawiczki do jazdy konnej

Rękawiczki to również jeden z przydatnych elementów sprzętu jeździeckiego. W sklepach znajdziemy modele przeznaczone zarówno na chłodniejsze, jak i cieplejsze dni. Chronią skórę rąk przed chłodem, wiatrem i deszczem, a ponadto przed otarciami. Zapewniają też pewniejsze trzymanie wodzy.

Bat w sprzęcie jeździeckim dla kobiety

Bat to przyrząd służący lepszej komunikacji z koniem i wbrew złym skojarzeniom, nie służy do bicia. Można go zwykle wypożyczyć w ośrodku jeździeckim, ale osoby, które mają swojego konia, najczęściej kupują własny bat, idealnie dopasowany do wielkości swojego zwierzęcia.

Producenci sprzętów jeździeckich dla kobiet

Sprzęty jeździeckie dla kobiet znajdziemy między innymi u takich producentów jak Ashton, Covalliero, Horze czy Busse. Dobrej jakości akcesoria i sprzęt dla jeźdźca znajdziesz też w sklepie jeździeckim Zabookuj.pl.

Jaki Sprzęt jeździecki dla kobiety
Jaki Sprzęt jeździecki dla kobiety

Cena sprzętu jeździeckiego dla kobiety

Oficerki damskie do jazdy konnej to wydatek rzędu 650-1000 złotych. Kask jeździecki kosztuje od 150 do 1500 złotych. Cena bryczesów mieści się w granicach od 100 do 400 złotych. Za ochraniacz na plecy trzeba zapłacić od 60 do 2500 złotych, z kolei koszt bata to 20-30 złotych.

Opinie o sprzęcie jeździeckim dla kobiety

Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie wiedzy na temat sprzętu jeździeckiego jest poradzenie się innych użytkowników. Jeśli więc używasz lub używałaś sprzętu jeździeckiego dla kobiety i możesz polecić jakiś konkretny model (lub też odradzić), to zapraszamy do sekcji komentarzy. Można w niej zamieszczać swoje opinie i wskazówki dotyczące zarówno wyboru, jak i użytkowania sprzętu jeździeckiego dla kobiety.