Żel aloesowy – czym jest i jak działa na skórę oraz włosy?

Żel aloesowy jest dość popularnym kosmetykiem. Specyfik ten swą popularność zawdzięcza uniwersalności. Jest to bowiem doskonały preparat nawilżający, regenerujący oraz odżywiający, który możemy stosować zarówno na skórę, jak i włosy.

Jeśli interesują Was właściwości, zastosowania oraz sposoby aplikacji żelu aloesowego, to czytajcie dalej.

Żel aloesowy – co to za kosmetyk?

Żel aloesowy, jak sama nazwa nam podpowiada, jest naturalnym kosmetykiem wytworzonym z aloesu. Jednak nie jest to byle jaki aloes, a aloes zwyczajny znany szerzej jako aloe vera.

Żel aloesowy uzyskuje się z wnętrza tej rośliny i jest on bezproblemowo widoczny po jej rozcięciu. Żel ten ma postać przezroczystej, czasami jakby lekko mglistej galaretki. Żel z aloesu w pełnym tego słowa znaczeniu uzyskamy dopiero po zmiażdżeniu owej galaretki.

W ten oto sposób wygląda własnoręczne pozyskiwanie żelu aloesowego.

Jeśli jednak nie mamy ochoty ‘bawić się’ w uprawianie aloesu w doniczce, a następnie przerabianie liści na żel, to możemy skorzystać z gotowych żeli aloesowych dostępnych na rynku.

Jakie witaminy i składniki mineralne możemy znaleźć w żelu aloesowym?

Żel aloesowy doskonale odżywia skórę oraz włosy. Jednak działanie to zawdzięczamy składnikom odżywczym, które się znajdują w tym naturalnym kosmetyku.

Wśród substancji tych możemy znaleźć witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, chrom, cynk, magnez, fosfor, żelazo, wapń, mangan, miedź czy potas.

Oprócz tego, żel z aloesu zawiera również aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Właściwości żelu aloesowego

Żel z aloesu wykazuje wiele korzystnych właściwości mających bezpośredni wpływ na poprawę jej kondycji.

Żel ten wykazuje właściwości:

  • nawilżające,
  • łagodzące,
  • zmiękczające,
  • regenerujące,
  • przyspieszające gojenie się ran,
  • przeciwzapalne,
  • antybakteryjne,
  • przeciwgrzybiczne.

Z kolei w stosunku do włosów, żel aloesowy nawilża je, ułatwia ich rozczesywanie, a także zmniejsza stopień wypadania i elektryzowania się włosów. Jeśli zainteresowały Was właściwości i korzyści płynące z używania żelu aloesowego to więcej możecie dowiedzieć się z publikacji dostępnej tutaj.

Jak wybrać najlepszy żel z aloesu?

Jeśli mowa o wyborze żelu aloesowego to najważniejsze jest, aby był on naprawdę żelem aloesowym. Z tego względu decydujmy się na zakup żelu, którego zawartość wyciągu z aloesu to co najmniej 90%. Im mniej substancji dodatkowych w żelu, tym lepiej dla kondycji naszej skóry i włosów.

Jeśli zamierzamy nakładać żel aloesowy na skórę twarzy to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Czy wybrany przez nas żel z aloesu nie zawiera substancji komedogennych.

Substancjami tymi są składniki mogące zapychać pory skóry co wiąże się z potencjalnym pogorszeniem jej stanu, między innymi powodowaniem miejscowych stanów zapalnych. Unikajmy również żeli, które mają intensywny zapach, ponieważ zawierać będą podrażniające skórę substancje zapachowe.

Jak i kiedy nakładać żel aloesowy na skórę?

Żel aloesowy ma wiele zastosowań. Możemy on być dobrym kosmetykiem samym w sobie. Jednak możliwe jest również dodawanie go do stosowanych przez nas kosmetyków do pielęgnacji skóry czy włosów. Już nawet niewielki dodatek żelu aloesowego wzmocni działanie kosmetyków i nada im dodatkowych właściwości nawilżających, odżywczych czy wygładzających.

Żel aloesowy możemy nakładać na całą powierzchnię skóry, jak również wyłącznie punktowo, aby pozbyć się stanów zapalnych czy złagodzić oparzenia słoneczne.

Jak aplikować żel z aloesu na włosy?

Żel aloesowy można nakładać na włosy jako dodatek do innych kosmetyków, ale równie dobrze poradzi on sobie jako samodzielny kosmetyk.

Żel z aloesu przyda nam się podczas olejowania włosów. Możemy wykorzystać go wtedy jak swego rodzaju podkład, który nawilży i odżywi. Nałożony wtedy olej będzie barierą ochronną nie pozwalającą na ‘wyparowanie’ kosmetyku.

Z jaką częstotliwością można stosować żel aloesowy?

W żelu aloesowym znajdziemy składnik dość znany. Jest nim kwas salicylowy. Niestety, jego zbyt częste stosowanie zamiast pomóc skórze, może jej zaszkodzić. Wszystko z powodu właściwości złuszczających naskórek, co w przypadku zbyt dużej liczby aplikacji może wywołać podrażnienia.

Dlatego też żel aloesowy należy nakładać na skórę nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Jest to już maksymalna ilość aplikacji. Osoby z cerą suchą oraz wrażliwą mogą ograniczyć tę liczbę do 1 aplikacji w tygodniu.

Dla kogo żel aloesowy powinien być naturalnym kosmetykiem idealnym?

Żel aloesowy jest doskonałym kosmetykiem naturalnym dla każdego rodzaju włosów i skóry. Szczególnie zadowolone z jego działania powinny być osoby mające skłonność do nadmiernej produkcji sebum, czyli posiadacze cery tłustej i mieszanej.

Z kolei, gdy mowa o włosach to najbardziej spektakularny efekt uzyskamy mając włosy zniszczone, łamliwe, suche oraz z rozdwojonymi końcówkami.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania żelu aloesowego?

Chociaż żel aloesowy zdecydowanie posiada bardzo dużo zalet to niestety, ale nie każdy może korzystać z jego dobrodziejstw.

Jak każdy inny kosmetyk, tak i żel aloesowy może wywołać u niektórych osób reakcję alergiczną. Uczulenie to objawia się najczęściej zaczerwieniem lub swędzeniem skóry. Jeśli, więc należymy do grona osób mających skłonność do alergii lepiej dla nas będzie, gdy przeprowadzimy próbę uczuleniową.

Aby była ona wiarygodna należy odczekać 24 godziny. Jeśli po tym czasie nie zauważymy u siebie jakichkolwiek oznak alergii oznacza to, że możemy bezpiecznie stosować żel aloesowy.

Ponadto, żel aloesowy nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Producenci żelu aloesowego

Żel aloesowy możemy znaleźć w ofercie takich firm jak Aloepura, Australian Gold, Babaria, BioEarth Bentley Organic, Biały Jeleń, Bielenda, Dove, Elfa Pharm, Eubiona, FlosLek, Green Pharmacy, Holika Holika, Lavera, Logona, Malibu, Orientana, Santaverde, Skin 79, Sylveco, Urtekram, Yasumi bądź Yumi.

Ceny żelu z aloesu

Koszt żelu aloesowego zależny jest głównie od ilości wyciągu z aloesu obecnego w tym naturalnym kosmetyku oraz jego gramatury. Cena pojedynczego opakowania żelu z aloesu waha się od około 5 do 120 złotych.

Zobaczcie jakie kosmetyki można zrobić samodzielnie z użyciem żelu aloesowego:

Co myślicie o żelu aloesowym? Korzystacie z niego? Jak Wam się sprawdza?

Dajcie znać w komentarzach.